Ilgu laiku LEC ikdienas darbi balstījās uz papīru kalniem, drukātiem plāniem un mutisku informēšanu, kas veicamo darbu realizāciju reizēm padarīja haotisku. Potenciālās kļūdas varēja ne vien dārgi izmaksāt, bet arī pasliktināt uzņēmuma reputāciju. Šobrīd situācija ir būtiski mainījusies, LEC ikdienā ienākot darbu pārvaldības sistēmai Fieldwire. Jau vairākus gadus tā ir kļuvusi par strukturētu balstu visā būvniecības procesā, aizstājot jucekli ar kārtību.

Mūsu uzņēmumā sistēmas ieviešana notika pakāpeniski – aptuveni gada laikā, to pielāgojot katra projekta vajadzībām un specifikai. Sākotnēji sistēmas ieviešana sastapās ar zināmu pretestību, īpaši no pieredzējušiem kolēģiem. Tomēr laika gaitā arī skeptiķi tika pārliecināti par šīs programmas lietderību.

Kas ir Fieldwire? Tā ir digitāla dokumentu aprites un darbu pārvaldības sistēma, kuras būtība ir pilnīga komunikācijas un uzdevumu centralizācija vienuviet. Sistēma ļauj visiem projektā iesaistītajiem kolēģiem reāllaikā piekļūt aktuālajai informācijai un tajā aktīvi strādāt. Sistēma nodrošina iespēju darbiniekiem piekļūt saviem darba segmentiem, redzēt atbilstošos plānus, pievienotos dokumentus un precīzus uzdevumus. Katrai brigādei, būvdarbu vadītājam, projektu vadītajam tiek piešķirta planšete, kas ļauj veikt darbu ne vien birojā, bet arī būvlaukumā. Darba diena vairs nav jāuzsāk rindā pie vadītāja, lai saņemtu ar konkrēto dienas uzdevumu saistītos plānus un atļaujas. Viss ir strukturēts, pieejams un aktuāls, kas nozīmē mazāk kļūdu un lielāku darba tempu.

Viena no būtiskākajām sistēmas funkcijām ir foto fiksācija. Katrs darba posms tiek dokumentēts ar attēliem pirms projekta, tā laikā un arī pēc izpildes. Šie attēli, iekļaujot GPS lokāciju, tiek piesaistīti konkrētai vietai tehniskajā plānā, tādējādi ļaujot ikvienam jebkurā brīdī pārbaudīt paveikto. Tas kalpo ne tikai kvalitātes kontrolei, bet arī kā pierādījums strīdu gadījumos, piemēram, kad pēc gadiem tiek apšaubīts paveiktais. Šāda vizuālā dokumentācija ļauj arī precīzi analizēt paveikto darbu.

Arī uzdevumu vadība ir kļuvusi skaidra un disciplinēta. Brigādēm tiek piešķirts konkrēts uzdevums, kuram pievienoti nepieciešamie dokumenti un plāni. Nav vairs situāciju, kad kāds kaut ko izdarījis, bet neviens nezina, kurš un kad. Katrs posms tiek skaidri uzskaitīts, norādot tā brīža statusu. Tas ļauj vēl labāk un precīzāk pārraudzīt visu projekta kopbildi.

No vadības un finanšu skatupunkta, Fieldwire sniedz caurspīdīgumu un kontroli — iespējams fiksēt izpildītos apjomus, sagatavot nodošanas aktus, piesaistīt attēlus un ne tikai. Nepieciešamības gadījumā arī vairākus gadus pēc projekta pabeigšanas sistēma ļauj uzreiz identificēt atbildīgo personu un paveikto darbu apjomu.

Darba aizsardzības jomā sistēma nodrošina digitālu pārskatu par regulārajām apgaitām, aizsardzības līdzekļu un apģērba atbilstību, alkohola testu veikšanu, pirmās palīdzības pieejamību. Ja tiek konstatēti pārkāpumi, sistēmā tiek deleģēti konkrēti labojamie darbi un visa informācija ar foto fiksācijām uzreiz tiek dokumentēta. Tas sniedz ne tikai operatīvu rīcību, bet arī sistēmisku pieeju drošības uzlabošanai.

Lielajos projektos, piemēram, ar tūkstošiem pieslēgumu, uzdevumu sadalījums sistēmā ļauj acumirklī noteikt, kurš pieslēgums ir izpildīts, kurš vēl nav.

Fieldwire nav tikai rīks – tā ir domāšanas maiņa. No grūti kontrolējama procesa uz labi organizētu sistēmu, no jucekļa uz kārtību. Šī sistēma ievieš pārskatāmību, uzlabo komunikāciju, stiprina garantiju pārvaldību un darba drošību. Nākotnē iespējami vēl plašāki uzlabojumi, piemēram, automātiska plānu sinhronizācija ar pasūtītāju mākoņiem, BIM (Building Information Modeling) integrācija ar 3D un pat virtuālās realitātes iespējas.

Taču jau šobrīd Fieldwire ir kļuvusi par neatņemamu daļu no mūsdienīgas un atbildīgas darbu vadības – tā palīdz ne vien plānot un kontrolēt, bet arī veidot efektīvāku sadarbību visos projekta posmos. Tā ir pāreja uz profesionālu kultūru, kur katra detaļa ir vietā, katra darbība – pamatota un katrs iesaistītais – informēts un atbildīgs.

 

Attēlam ir ilustratīva nozīme.