09.05.2017

Ķeguma HES ūdens pārgāznes aizvaru daļēja nomaiņa

Ķeguma HES ūdens pārgāznes aizvaru daļēja nomaiņa

Kopš tās uzcelšanas 1939. gadā Daugavas vecākā hidroelektrostacija ir bijusi nozīmīgs atjaunojamās enerģijas avots valstī. Ķeguma HES 6. un 7. laiduma aizvaru nomaiņa tika veikta, lai paaugstinātu dambja drošumu.

Divi esošie 80 m platie vārstuļa tipa aizvari tika nomainīti ar astoņiem jauniem vertikāliem aizvariem. To distances vadība tiek īstenota no Ķeguma HES2 vadības pults, kas ļauj atsevišķi regulēt katra aizvara atvērumu. Maksimālā aizvēruma stāvoklī aizvaru augšējā mala atrodas uz 33,25 m atzīmes, kas nodrošina aizsardzību pret ūdens šļakstīšanos pār tiem. Tehniskā risinājuma galvenais uzdevums, kas tika veiksmīgi atrisināts projektēšanas stadijā, bija novērst ūdens caurplūdes spējas samazinājumu, kas ir sagaidāma, četrreiz palielinot aizvaru skaitu. Rezultātā astoņu jauno aizvaru kopējā caurplūdes spēja pēc pārbūves ir 3280 m3/s. Līdzās paaugstinātai drošībai jauno aizvaru priekšrocības ir samazinātas ekspluatācijas izmaksas un iespēja darbināt tos pie īpaši zemām vides temperatūrām.

Jānis Sproģis,
SIA “Latvijas Energoceltnieks” Energobūvniecības virziena vadītājs

Mūsu uzņēmumam ir pieredze, strādājot ārvalstu enerģētikas, būvniecības un sakaru tirgū, un mēs augstu vērtējam iespēju pielietot savas zināšanas vērienīgos Latvijas enerģijas infrastruktūras atjaunošanas projektos.

Atpakaļ